Aktualności

Szyby przeciwsłoneczne

Zalety szyb przeciwsłonecznych:

Jak to działa?

W praktyce szkło niskoemisyjne odbija energię z powrotem do wnętrza budynku, dzięki czemu utrata ciepła jest o wiele niższa niż w wypadku zwykłego szkła float. Ponadto różne rodzaje szkła niskoemisyjnego umożliwiają bierne pozyskiwanie różnych ilości energii słonecznej, co pozwala na ograniczenie wymogów grzewczych i kosztów ogrzewania, szczególnie w zimniejszych miesiącach.

Energia słoneczna wnika do budynku głównie jako wysokotemperaturowe promieniowanie krótkofalowe, jednak kiedy znajdzie się już w środku, odbijana jest przez przedmioty z powrotem w kierunku szyby, jako niskotemperaturowe promieniowanie długofalowe.

Szkło niskoemisyjne jest pokryte powłoką, która pozwala na przenikanie krótkofalowego promieniowania słonecznego w znacznie większym stopniu niż promieniowania długofalowego (pochodzącego z grzejników i przedmiotów w pomieszczeniu), tworząc skuteczną barierę dla utraty ciepła. W celu maksymalizowania efektywności energetycznej przez cały rok często idealnym rozwiązaniem okazuje się połączenie parametrów dotyczących ochrony przed słońcem oraz niskiej emisyjności.